دانش کشاورزی

گام های کوچک و تلاش امروز ما دنیا سبز فردا را خواهد ساخت

سم دیازینون ...

معرفی سم دیازینون تولیدی شرکت آریا


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/08/08ساعت 1:2 قبل از ظهر  توسط مهندس رامین خورشیدی  | 

محیط زیستی سالمتر با نسل جدید آفت کش های غیر شیمیایی !!!

کشاورزي امروزه به يکي از پيشرفته ترين صنايع روز جهان تبديل شده است.

پيشرفته شدن اين صنعت منجر به ساخت ماشين الات و سموم و افت کش هاي جديدي و موثري نسبت شده اند.در اين راستا محققان دانشگاه جايگزين مناسب و پايداري را براي افت کش هاي شيميايي يافته اند تا  به اين ترتيب ضمن حفظ جايگاه انها به عنوان ممکن غير قابل توسعه کشاورزي کمک شاياني نيز به حفظ محيط زيست و سلامت کشاورزان شده باشد.اين تکنيک نوين مي تواند به ارايه شيوه پايدارتر براي حفاظت از محصولات کشاورزي و حتي ساختمانها و سازه در برابر اسيب ها و لطمات ناشي از موريانه ها و ساير حشرات موزي و آفت زا منجر شود.  يکي از نکات قابل توجه در خصوص اين فناوري نوين راهبرديست که وي براي غلبه بر آفت ها به کار برده است.مبناي کار محققان دانشگاهMIT در اين پروژه اين است که سيستم دفاعي حشرات افت به طرز جالب توجهي دچار تهديد و در نهايت اختلال در کار شده است و در نهايت شکست مي خورد.به  عقيده کارشناسان اين يافته جديد مي تواند دانشمندان را به شيوه اميدوار کننده اي براي توليد آفت کش هاي جديدي سوق مي دهد که در بازار  خطرات به مراتب کمتري را براي سلامتي کشاورزان و  نگهبانان محيط زيست به همراه دارند. محققان اين پروژه تمرکز خود را روي پروتئين هاي بخصوصي متمرکز کرده اند که در اشيانه حشرات وجود دارد .

محققان در اين فرايند دريافتند که اين نوع پروتئين ها که از آنها به عنوان پروتئين هاي پيچ خورده باکتريياي (GNBPs ياد مي شود به عنوان نخستين خط سيستم دفاعي در برابر باکتري ها و قارچ هاي آفتي و بيماري زا عمل مي کند که اين پروتئين ها با قارچ يا باکتري رودررو مي شود و آن را خورد کرده و در معرض حشره قرار مي دهند و در ادامه سيستم دفاعي حشره با انها مقابله مي کند.انها در ادامه متوجه شدند که نوعي قند موسوم به  GDL که نوعي قند مشتق شده از گلوگز است اين پروتئين ها را ناتوان مي سازد و در تنيجه حشرات يا همان آفت ها را در برابر الودگي قارچي و باکترييايي ضعيف و مستعد مي سازد.

نکته جالب ديگر اين بود که گروهي از آفت هايي که مخصوصا در معرض GDL قرار نداشتند عمر دو برابري داشتند.از انجا که اين مکانيزم دفاعي تنها از سوي گونه هاي خاصي از حشرات نظير ملخ و سوسک هاي حمام به کار گرفته مي شود  GDL نسبت به حشرات مفيد و سودمندي نظير مورچه ها و ساير  حيوانات و گياهان بي تاثير خواهد بود. اين مورد دقيقا همان نگراني محققان بوده است و اکنون که اين معيار مهم دقيقا مد نظر قرار گرفته است مي توان به کاربردي بودن آن در آينده نزديک اميدوار بود.در حال حاضر  GDL به عنوان عامل رايج نگه دارنده مواد غذايي به شمار مي رود. اين قند از نوع مواد زيست تجزيه پذير و در عين حال ارزان قيمت است.اين دو عامل مهم محققان را بر آن داشته است تا از آن به عنوان جايگزين مطمئني براي آفت کش هاي شيميايي استفاده کنند.  اما استفاده از اين فناوري نوين تنها به کشاورزي و مبارزه به آفات منتهي نمي شود بلکه مي توان از اين ترکيب نوين براي محافظت از ساختمان ها و بناهاي قديمي در برابر آفات گوناگون و حشرات موذي استفاده کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/07/06ساعت 2:24 قبل از ظهر  توسط مهندس رامین خورشیدی  | 

عکس های زیبا از دنیای حشرات

عکس های که در بخش می بینید همگی با دوربین گوشی های تلفن همراه که به سادگی در اختیار همه ما هست گرفته شده .

این عکس ها توسط نویسنده وبلاگ و از مزارع مختلف در استان کرمانشاه گرفته شده .

لطفا بعد از دیدن عکس ها حتما نظراتتون رو بیان کنید...

 

تغذیه از گیاه سمی فرفیون توسط دو لارو پروانه از دو طرف یک برگ

 

 تغذیه گونه دیگری از لاروهای پروانه از گیاه سمی فرفیون

 

تولید مثل سرخرطومی ها در اواسط بهار سال ۱۳۸۹

 

عکس نوعه ای پروانه های آفت تاکستان ها و درختان انگور ( البته لارو این حشره آفته )

 

سن مضر گندم

تولید مثل در سن مضر غلات

تخم هاي سن گندم

سوسك پلن خوار

 

و در آخر آفت خطرناکی به نام کرم سفید ریشه درختان ...

 

در صورت تمایل برای بدست آوردن اطلاعت بیشتر از این آفات یا تبادل اطلاعات در خصوص راه های مبارزه و کنترل آفات حتما با آدرس ایمیل من در تماس باشید...

/ منتظر نظرات شما دوستان عزیز هستم /

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/06/11ساعت 0:52 قبل از ظهر  توسط مهندس رامین خورشیدی  | 

کرم سفيد ريشه : Polyphylla olivieri

کرم سفيد ريشه :

Polyphylla olivieri COL . Scarabaeidae

 

در بين عوامل مخرب درختان ميوه، آفات از اهميت زيادي برخوردارند، در بين آفات، کرم سفيد ريشه يکي از مضر ترين و خطرناکترین آنها مي باشد.

اين آفت بسيار پلي فاژ بوده و در اکثر مناطق پرورش ميوه وجود دارد و همه ساله خسارت قابل ملاحظه‌اي به باغها (سيب،گلابي، گيلاس، به، هلو، گوجه، آلو، زردآلو، آلبالو، انار، مو، فندق، گردو و...)، مزارع (خيار، بادمجان، لوبياسبز، کدو، سيب‌زميني)، برخي درختان غير مثمر (تبريزي، بيد، نارون)، گياهان زينتي­ (مثل رز، شمعداني، ياس بنفش، برگ بو، برگ نو، گلايول، چمن) و گياهان داروئي (تاج خروس وحشي، گونه‌هاي Chenopodium) وارد مي‌کند. اين آفت براي اکثر باغبانان شناخته شده است ولي مشکل آنان راه مبارزه با آن است، لذا در اين مقاله سعي شده است راه هاي مبارزه با اين آفت به زبان ساده شرح داده شود.

اين حشره در اكثر مناطق ايران وجود دارد و از ريشه گياهان تغذيه مي‌نمايد. گونه هاي ديگر هم از اين کرم در شمال ايران و سواحل مازندران انتشار دارد.

 

& زيست‌شناسي

 اين حشره طول يك نسل را در 3 سال طي مي‌كند اما در شريط مساعد تغذيه‌اي و خاك مي‌تواند يك نسل را در طي دو سال بگذراند. زمستان را به صورت لارو به سر مي‌برد و در بهار سال سوم قبل از آنكه وارد مرحله شفيرگي شود يك محفظه گلي براي خود درست مي‌كند و در آنجا تبديل به شفيره مي‌شود (در برخي موارد خانه شفيرگي ساخته نمي‌شود). دوره شفيرگي 17 تا 24 روز مي‌باشد.حشرات كامل از دهه سوم خردادماه تا دهه سوم مردادماه بسته به شرايط محيطي منطقه ظاهر مي‌گردند. اوج خروج معمولاً در تيرماه است. حشرات كامل براي خروج در خاك سوراخهايي ايجاد و خارج مي‌شوند. سپس از برگ درختان مثمر و غيرمثمر تغذيه مي‌نمايند. تمام فعاليت‌هاي حياتي، تغذيه، جفت‌گيري و تخمريزي در غروب و اوايل شب انجام مي‌گيرد.

در روز حشرات كامل بدون هيچ فعاليتي در لابه‌لاي شاخ و برگ درختان و جاهاي امن به سر مي‌برند. جفتگري در اوايل شب و اغلب در روي شاخه‌ها انجام مي‌شود. تخمريزي معمولاً چند روز (معمولاً 4 روز) بعد از جفت‌گيري انجام مي‌شود. حشره كامل مادها پاهاي جلويي خود زير خاك رفته و در منطقه‌اي مناسب كه غذاي كافي براي لارو سن اول وجود دارد تخم‌ريزي مي‌كند. تخم‌ها به صورت انفرادي يا دسته‌هاي تا شش عددي در عمق صفر تا 12 سانتيمتري خاك گذاشته مي‌شود. دوره جنيني يا Incobation period در منطقه كرج و شهريار 30 تا 35 روز است. حشره داراي 3 سن لاروي است.

لارو سن اول از مواد هوموسي يا ريشه علفهاي هرز و سنين دو و سه لاروي از ريشه درختان تغذيه مي‌كنند. لارو در خاكهاي مرطوب فعاليت بيشتري دارد. فعاليت اين حشره در سطح باغ لكه‌اي است.

 

 

  چرخه زندگی و زیست شناسی

 کرمهاي سفيد ريشه  اغلب داراي دوره لاروي 2 تا 3 ساله هسنند. حشرات کامل معمولا درماه هاي آخر بهار و اوايل تابستان مشاهده ميشوند. همگي شب پروازند و اکثراً (بخصوص افراد نر) در اطراف چراغ جمع ميشوند. حشرات نر قادر به توليد صدا هستند. شاخک ها ده مفصلي است  که در حشره نر 7 مفصل و در حشره ماده 5 مفصل به صورت ورقه‌اي درآمده است. در حشرات نر اين ورقه ها نسبتا بزرگ  و در موقع حرکت باز و بسته ميشوند. در افراد ماده ورقه ها کوچک است و به صورت سر سنجاق  ديده مي شود  و بهترين وسيله ي تشخيص افراد نر و ماده مي باشند. به علاوه حشرات ماده  در ساق پاي جلوئي سه خار يا دندانه  در افراد نر دو خار  يا دندانه  دارند. رنگ عمومي بدن قهوه اي تيره يا سياه است که توده‌هائي از پولکهاي  صدفي رنگ روي  آنها را پوشانيده است و به نظر ابلق ميرسد.

 در هنگام روز روي تنه درختان و يا در زير کلوخه ها استراحت مي کنند. به صورت حشرات کامل مختصري از برگ درختان مي خورند و لکه‌هاي خورده شده در روي پهنک برگ ايجاد ميکنند. حشرات کامل نر پس از جفتگيري در سطح خاک ميميرند، درحاليکه حشرات ماده پس از جفتگيري براي تخمريزي به داخل خاک نفوذ ميکنند و تخمهاي خود را در عمق 5 تا 7 سانتيمتري به تعداد 20 الي 70 عدد به طور دسته‌اي در سطح زمين و بيشتر در شکافهاي خاک قرار ميدهند و در همان جا ميميرند.

دوره‌ي جنيني  2 تا 3 هفته است و لاروها پس از خروج وارد خاک ميشوند و شروع به تغذيه از ريشه  گياهان مختلف ميکنند. در سنين اول که جثه کوچکتري دارند، اغلب نزديک به سطح خاک زندگي ميکنند و از ريشه گندميان نيز ميخورند، ولي در سنين بالا اغلب روي ريشه‌هاي ضخيم و غده‌اي گياهان، از جمله ريشه درختان جمع ميشوند و به شدت از آنها ميخورند. گاهي تعداد 40 تا 50 عدد لارو روي ريشه يک درخت ديده ميشود. لاروها از پوست و حتي از قسمتهاي سطحي چوب  تغذيه ميکنند و بدين ترتيب جريان شيره‌ي نباتي را قطع ميکنند.

اين حشره داراي سه سن لاروي است. مرحله لاروي سن آخر خطرناکترين مرحله است.

 

اين حشره زمستان را به صورت لارو به سر ميبرد و در بهار سال سوم  قبل از آنکه وارد مرحله‌ي شفيرگي شود يک محفظه‌ي گلي براي خود درست ميکند و در آنجا تبديل به شفيره ميشود. گاهي اوقات لارو روي چوب در طوقه و ريشه‌هاي ضخيم درخت گودالي ايجاد کرده و در همان جا تبديل به شفيره ميشود.

دورة شفيرگي 17 تا 24 روز ميباشد که بعد از اين مرحله حشره از شفيرة خود بيرون مي‌آيد که اوج خروج معمولاً در تير ماه است. حشرات کامل براي خروج در خاک سوراخ هايي ايجاد و خارج ميشوند.

 

 تخم :

 تخمها کم و بيش بيضي نزديک به کروي به رنگ سفيد صدفي و به صورت دسته‌اي در خاک ديده ميشوند. طول اين تخمها حدود 4 و عرض آنها حدود 2 ميليمتر است.

 

 لارو :

 لاروهاي تمام گونه ها از اسکارابيفرم هستند. بدين شکل که داراي پاهاي سينه اي نسبتا قوي و بدن خميده شبيه Cبوده و انتهاي شکم آنها نسبتا بزرگ و متورم است . در روي آخرين نيم حلقه شکمي بدن دو رديف مو مشاهده مي شود که تعداد و طرز قرار گرفتن آنها در گونه هاي مختلف متفاوت هست .

 در اين گونه موها به تعداد هفت جفت و در مقابل هم به صورت دو خط موازي قرار دارد.

اين آفت ممکن است در داخل خاک و به خصوص در داخل کودهاي دامي و خاک برگ ديده که البته اغلب مربوط به گونه هاي ديگر مي باشند و عموما از مواد پوسيده گياهي تغذيه مي کنند.بنابراين هر کرم خميده در خاک کرم سفيد ريشه نيست و بايد به مشخصات آنها توجه کرد.

حرکت اين لاروها در خاک به کندي صورت ميگيرد وب همين دليل به اين کرمها لاروهاي تنبل اطلاق ميشود.

 

شفيره :

 لاروهاي کامل قبل از مرحله شفيرگي گهواره بيضي شکل در خاک درست کرده و در داخل آن تبديل به شفيره مي شوند.شفيره در نزديکي سطح خاک ايجاد مي شود.

 

& خسارت :

 پس از تفريخ تخمها لاروهاي سن اول اغلب به ريشه گياهان زراعي يکساله حمله کرده و حتي سنين بالاي لاروي در روي گياهان غده اي نظير سيب زميني و چغندر ايجاد خسارت مي کند.معمولا سنين بالاي لاروي اين آفت به ويژه لاروهاي سنين 2 و 3 به درختان ميوه خسارت مي زند.

درختان و گياهان مورد حمله زرد ميشوند و رشد شاخه‌ها شديداً در آنها متوقف ميشود. ميوه‌ها ميريزند و

 يا کوچک مي‌مانند. اين درختان و گياهان به علت قطع ريشه و آسيب رسيدن به طوقه، در خاک استحکام چنداني ندارند و به سهولت کنده ميشوند و به زودي خشک ميگردند.  لاروها در داخل خاک به تناسب تغييرات درجه حرارت فصلي تغيير محل ميدهند. در ماههاي گرم سال در نزديکي‌هاي سطح خاک  فعاليت ميکنند و در زمستان به اعماق خاک فرو ميروند. به همين  لحاظ  مبارزه شيميائي  پائيزه  و زمستانه در مورد لاروها  نتايج مطلوب را نميدهند.

 

 مبارزه:

 1ـ جمع‌آوري حشرات كامل از اواخر بهار به بعد:

الف‌ـ جمع‌آوري حشرات در صبح زود بوسيله تكاندن درختان.

ب‌ـ جمع‌آوري حشرات كامل با كمك نور چراغ.

 

2ـ از بين بردن علف‌هاي هرز سطح باغ از علف‌هاي هرز يكساله و چند ساله چون منبع غذايي خوبي براي لاروهاي سن اول است.

 

3ـ شخم زمستان و جمع‌آوري لاروها در اسفندماه. در معرض هوا و نور خورشيد قرار دادن لارو نيز در كاهش جمعيت آن مؤثر است.

 

4ـ مبارزه شيميايي با استفاده از ديازينون (3 تا 3.5 ليتر) و پودر وتابل ليندين 10 كيلو در هكتار به طريق محلول پاشي پاي درخت در اوايل بهار و اوايل تابستان. بهتر است بعد از ريختن محلول پاي درخت آبياري سبکي نيز انجام شود.

 

5ـ امروزه از باكتري Bacillus popilliae بر عليه اين آفت استفاده مي‌كنند كه باعث بوجود آمدن بيماري شيري (Milky disease) در لاروها مي‌شود.

 

6ـ قارچ Metarrhizium anisopliae نيز روي لاروها تأثير دارد.

 

8- دو خانواده Heterorhabditidae ،Steinernematidae كه به راسته نماتودهاي Rhabditida تعلق دارند، پارازيت اجباري طيف وسيعي از حشرات مي باشند كه برخي گونه هاي آنها در مبارزه بيولوژيكي با آفات مورد استفاده قرار مي گيرند. از ميان آنها گونه هاي دو جنس Heterorhabditis spp ،Steinernema spp بيشترين كارآيي و استفاده را دارند. براي بررسي كارايي نماتودهاي بيماريزاي كرم سفيد ريشه، طي سالهاي 78-1377 آزمايش هايي در قالب طرح كرت هاي كاملا تصادفي با دو نماتود Steinernema sp و. Heterorhabditis bacteriophora هر كدام با دو دز 105 × 2.5 و 105×5 نماتود در هر مترمربع و تيمار (شاهد=آب مقطر) در چهار تكرار (هر تكرار شامل 5 گلدان) در شهرستان اروميه انجام شد. آزمايشها در گلدانهاي 6×15 سانتي متري و با خاك شني لومي انجام شد. نماتودها در مقادير مورد اشاره و بعد از غروب آفتاب همراه با 20 سانتي متر مكعب آب مقطر به سطح خاك گلدانها محلول پاشي شد و سطح گلدانها بعد از قرار دادن يك لارو سن سوم روي هر يك از آنها با توري بسته شد. بعد از 14 روز تعداد لاروهاي مرده در گلدانها شمارش شد. نتايج محاسبات آماري نشان داد كه نماتودهاي H. bacteriophora و Steinernema sp. با دز 105×5 نماتود در هر مترمربع، بطور متوسط و به ترتيب 33.38 و 45.87 درصد لاروهاي سن سوم كرم سفيد را پارازيته نمودند.

 

با تشکر از توجه شما به این مقاله .

از آنجا که در زمان تحصیلات دانشجویی اینجانب به کمک استاد گرامی جناب آقای دکتر کهراریان تحقیقات مفیدی را در خصوص این حشره و هم چنین پارازیت های بومی این حشره در استان کرمانشاه انجام داده ام، در صورت تمایل بیشتر شما برای کسب اطلاعات کامل سیکل زندگی در استان و مبارزه و خسارات حشره حتما با آدرس ایمیل من در تماس باشید...

Ramin_Khorshidy@yahoo.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/06/10ساعت 1:34 قبل از ظهر  توسط مهندس رامین خورشیدی  | 

مگس سفید یا عسلک پنبه Bemisia tabaci

نام فارسی : مگس سفید یا عسلک پنبه

نام لاتین : White flies

نام علمی: Bemisia tabaci

نام خانواده و راسته: Aleyrodidae (Homoptera)

 

مقدمه:

عسلک برگ پنبه از دیر زمان در مناطق پنبه کاری ایران وجود داشته و اولین بار در سال 1323 در اطراف کرمان توسط ” بشیرالهی ” مشاهده و جمع آوری گردیده و در همان سال در نقاط پنبه خیز فارس و کرمان انتشار داشته است.

این آفت در سالهای اخیر در مناطق پنبه خیز استان فارس، گرمسار و جیرفت حالت طغیانی پیدا نموده و از مهمترین آفات پنبه محسوب می شود.

 

فرم شناسی آفت:

طول حشره بالغ ماده در حدود 1/1_2/1 میلیمتر و عرض بدن با بالهای باز حدود 5/2 میلیمتر است.

رنگ اصلی بدن زرد لیموئی ولی بدلیل پوشیده شدن سطح بالها و بدن از گرد مومی سفید رنگ، رنگ ظاهری حشره سفید به نظر می رسد. چشمها قرمز رنگ و به دو قسمت تقسیم شده است.

شاخکها 7 مفصلی و رنگ آن زرد لیموئی است. مفصل اول شاخک کروی و مفصل دوم گلابی شکل و مفصل سوم طویل با اندازه طول مفصل اول و دوم می باشد. در انتهای مفصل سوم یک عدد مو و نزدیک آن دو Sensory rores وجود دارد. آخرین مفصل شاخک طویل تر از مفصل ماقبل آن می باشد.

پاها قوی و قدری تیره رنگ و پنجه ها دو مفصلی است.

طول حشره نر 06/1 میلیمتر و قدری کوچکتر از حشره ماده و در انتهای حلقه انتهائی شکم دارای دو جفت قلاب که راس آن خمیده و متوجه زیر شکم است می باشد.

 

تخم عسلک:

تخم این حشره بیضوی، تخم مرغی شکل دارای دنباله کوتاهی است که در نسج برگ فرو می رود و تخم را از قسمت پهن آن به برگ می چسباند. طول متوسط تخم بدون دنباله در حدود 2/0 میلیمتر است.

تخم ها به صورت انفرادی یا دسته جمعی در زیر برگ قرار داده شده و در ابتدا زرد روشن و سپس قهوه ای میگردند.

 

مرحله نوزادی در عسلک:

نوزاد حشره بمحض خروج از تخم تا ظهور حشره کامل سه مرحله لاروی و یک مرحله شفیرگی یا پوپاریوم را طی می کند. نوزاد یا لارو سن اول خیلی ریز، دارای سه جفت پا، زرد روشن بیضی کشیده و در حاشیه بدن 16جفت مژه مومی دارد. شاخک ها یک جفت و باریک و بلند است. این نوزاد متحرک و در پشت برگ بحرکت مختصری ادامه می دهد. پس از زمان کوتاهی با فروبردن اندام مکنده خود در نسج برگ، در تمام دوره زندگی پورگی در همان محل ثابت می ماند. پس از گذشت سه مرحله پورگی مرحله شفیرگی یا پوپاریوم فرا می رسد.

در این مرحله از زندگی، حشره بی حرکت بوده و تغذیه نمی کند. اندازه بدن شفیره نزدیک به یک میلیمتر می رسد. شکل آن بیضی و کمی محدب است. حلقه آخر شکم منتهی به دو عدد مو می باشد. رنگ شفیره سفید مایل به زرد است و در طرفین حاشیه بالای بدن دو برآمدگی سفید رنگ دارد. پوست شفیره کمی شفاف و در قسمتهای بدن شفیره به رنگ زرد از داخل آن نمایان است.

 

نحوه پراکنش آفت در ایران و سایر نقاط جهان:

عسلک برگ پنبه در سواحل خلیج فارس، استانهای بلوچستان و سیستان، خوزستان، مازنداران، گرگان، فارس (داراب و جهرم )، کرمان، خراسان (طبس ) و نقاط گرمسیر استان مرکزی مانند گرمسار و ورامین و همچنین اصفهان و کاشان شیوع دارد.

ضمنا در کشورهای عراق، هندوستان، پاکستان، و سودان، این حشره از آفات مهم پنبه محصوب می شود.

عسلک پنبه در ایران دارای میزبانهای متعدد است و تا کنون 46گونه میزبان از گیاهان زراعی، زینتی، علف های هرز و درختان برای این آفت گزارش شده است.

 

 

خسارت زائی آفت:

از نظر اقتصادی در بین گیاهان زراعی در مرحله اول پنبه که در سالهای وفور در صورت عدم رعایت اصول زراعی و مبارزه بسختی آسیب می بیند. دوران آلودگی این زراعت در گرمسار از اواخر مردادماه آغاز و تا آخرین روزهای زندگی بوته پنبه ادامه می یابد. پس از آن خربزه در مرحاه دوم اهمیت است این محصول از زمان ظهور اولین برگها مورد حمله قرار می گیرد و تا زمان خشک شدن بوته ها ادامه می یابد.

این آفت نه تنها از راه تغذیه و مکیدن شیره نباتی سبب ضعف بوته های پنبه می شود بلکه با ترشحات خود چسپندگی الیاف را باعث می گردد. چسپندگی الیاف از مهمترین و خطرناکترین خسارت آفت محسوب می شود، زیرا کیفیت محصول و در نتیجه ارزش صادراتی آنرا به میزان قابل توجهی نقصان می دهد. حشرات کامل و نوزادهای آن خرطوم خود را در بافتهای پشت برگ فروبرده و شیره گیاه را می مکند، در نتیجه مقدار آب بافتهای گیاه و مواد ازته آن کم می شود. در صورتی که حمله آفت شدید باشد جوانه ها و اعضاء میوه دهنده نبات ضعیف و بتدریج زرد شده و می خشکند و در سطح برگهای آفت زده لکه های ارغوانی به وجود می آید.

 

زمستان گذرانی و چرخه زیستی آفت:

عسلک پنبه زمستان را به صورت تخم، حالات مختلف پورگی یا ندرتا حشره کامل روی علفهای هرز بسر می برد.

در مناطق پنبه کاری فارس این آفت می تواند در اکثر اوقات سال فعالیت داشته باشد و روی میزبانهای هرز و زراعی زندگی نماید. ظهور حشره معمولا از اوائل خرداد ماه به بعد روی بوته های پنبه ظاهر می گردد و در ماههای مرداد، شهریور و مهرماه به فعالیت خود ادامه داده و از اواخر مهرماه به بعد از تراکم جمعیت آن کاسته شده ولی در عین حال به صورت حالات مختلف در پائیز روی بقایای بوته پنبه و اواسط دیماه به بعد شفیره و احتمالا پوره سن سوم و بندرت حشره کامل در بقایای بوته پنبه دیده می شود. از اوائل اسفندماه که شرایط جوی مساعد می گردد می توان حشره کامل فعال را مشاهده نمود و اولین نسل آفت را به وجود می آورد. تعداد تخم این حشره بطور متوسط حدود 150_200 عدد بوده که اغلب بطور انفرادی و گاهی چند عدد کنار هم در پشت برگ و بندرت در سطح روی برگ دیده می شوند. در شرایط جوی مناطق پنبه کاری استان فارس مخصوصا داراب که متوسط درجه حرارت در تابستان حدود 32درجه است دوره تفریخ تخم کوتاه و حتی کمتر از یک هفته و دوره رشد لاروی نیز 7روز یا کمی بیشتر میباشد.

بنابراین آفت می تواند در تابستان هر دو هفته یک نسل داشته باشد، در حالیکه طول نشوونمای یک نسل در اوائل بهار و یا در اوائل پائیز حدود یکماه به طول می انجامد. در مورد تعداد نسل این آفت در فارس با توجه به عدم سرمای شدید و یخبندان در زمستان و همچنین وجود میزبانهای هرز و زراعی در مناطق پنبه کاری احتمالا بیش از یازده نسل در سال دارد.

حشره بالغ در گرما و هوای آرام بسیار فعال است و متحرک و دارای پروازهای کوتاه و پشت سرهم می باشد ولی با پائین آمدن درجه حرارت و وزیدن باد در زیر برگها پنهان می شود. این حشره در مزارعی که رسیدگی بیشتر از نقطه نظر مصرف کود و آبیاری لازم و منظم به عمل آمده و دارای رشد بیشتری است و تراکم زیادتری دارد.

در صورت خشک شدن برگ پوره پشت آن از بین می روند و تنها پوپاریوم می تواند در اینحالت زندگی کند.

 

مبارزه با آفت عسلک پنبه:

به طور کلی مبارزه با آفت عسلک پنبه به دو صورت مبارزه شیمیائی و اکولوژیک در جهان مرسوم می باشد که در اینجا به شرح هر دو مبارزه خواهیم پرداخت.

 مبارزه شیمیائی با عسلک پنبه موقعی دارای اثر قاطع است که همراه با آن مجموعه عملیات زراعی ذیل انجام گیرد:

1- کندن و سوزاندن بوته های پنبه و گیاهان هرز میزبان، بلافاصله بعد از خاتمه برداشت محصول.

2- زود کشت نمودن پنبه در بهار بطوریکه کشت پنبه در اواسط اردیبهشت ماه خاتمه یابد.

3- زراعت پنبه دور از جالیز و آفتابگردان و یا با رعایت فاصله کافی با آن کاشته شود.

4- بمحض خاتمه فصل برداشت محصولات جالیزی مزرعه جالیز باید شخم عمیق زده شود تا پناهگاهی برای حشره نباشد.

5- تبدیل روشهای کاشت کرتی به کشت خطی.

6- برداشت بموقع محصول پنبه برای جلوگیری از آلوده شدن به شیره عسلک.

 

مبارزه شیمیائی:

اقدامات شیمیائی یعنی استفاده از سموم جدید اختصاصی به هنگام رسیدن به نرم مبارزه، در حال حاضر 8عسلک در یک برگ (نرم کشورهای خارجی) می تواند در کنترل خسارت آفت نقش مهمی ایفا نماید. بهنگام شروع طغیان آفت سمپاشی همگانی و وارد نمودن ضربه به جمعیت آفت می تواند نتایج ثمر بخشی در کاهش خسارت داشته باشد.

( سموم مورد نظر بر اساس توصیه های حفظ نباتات محل انجام می پذیرد. )

 

*   در زمینه مبارزه شیمیائی و انتخاب بهترین حشره کش دو سری آزمایش در گرمسار توسط حبیبی (1353) و منصف و کشکولی (1356) در داراب فارس انجام شده است.

با توجه به نتایج این آزمایشات امولسیون تیودان 35% به میزان سه لیتر در هکتار و پس از آن از امولسیون دیمیکرن 50% به میزان یک لیتر در هکتار و یا امولسیون پرفکتیون 40% به مقدار 5/1لیتر در هکتار می توان استفاده کرد.

*    تاریخ اولین سمپاشی در داراب در نیمه دوم شهریور و در گرمسار نیمه اول مهرماه میباشد.

 

مبارزه بیولوژیک:

به دو روش انجام پذیر است : 1) استفاده از شکارچی های طبیعی  2) استفاده از پارازیتوئیدهای عسلک

 

معرفی پارازیتوئیدها:

1. Encarsia formusa

2. Encarsia lutea

3. Eretmocerus mundus

 

معرفی شکارچی ها:

1. Hippodamia Variegata

2. Coccinella septempunctata

3. Exochomus

اختصاصاً روی مگس سفید4.  Clitostethus arcuatus (col. Coccinellidae) .

استفاده از حشره کش میکروبی ( نژادی از قارچ باواریا ) می تواند در افزایش بیماری و مرگ و میر عسلک نقش مهمی ایفا میکند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/06/10ساعت 1:26 قبل از ظهر  توسط مهندس رامین خورشیدی  | 

کرم قوزه پنبه Heliothis armigera

نام فارسی : کرم قوزه پنبه

نام لاتین: Cotton bollworm_ Corn earworm_ Tomato fruit worm

نام علمی: Heliothis armigera

نام خانواده و راسته: (octuidae (Lepidoptera

 

مقدمه:

کرم قوزه یا غنچ قوزه پنبه در ایران اولین بار در سال 1317 توسط افشار گزارش شده است. این حشره که یکی از آفات مهم پنبه محسوب می شود و به گیاهان دیگر از قبیل توتون، گوجه فرنگی، یونجه، خشخاش، کنف، شبدر، ذرت، نخود، کنجد، گل ابریشم، پسته، بادمجان،سویا، لوبیا، ذرت خوشه ای، کدو و شاهدانه نیز حمله می نماید.

حشره مذبور پلی فاژ و در دنیا بیش از 70گونه میزبان برای آن گزارش شده است. لاروهای این آفت از برگهای جوان، قوزه ها، بلال، میوه و غلاف بذور گیاهان میزبان خود تغذیه می کند.

بر اساس جدید ترین اطلاعات بدست آمده، آفتی است خطرناک که خسارت شدید آن از پنبه کا ریهای استان های شمال و مرکز ایران گزارش شده است. خسارت این آفت در مزارع پنبه گرگان و گنبد و مازندران به طور متوسط 25 % کلیه محصول و در مزارع نخود ممکن است بیشتر از نصف محصول باشد . در سالهای اخیر این آفت به میوه های گوجه فرنگی خسارت قابل توجه وارد ساخته است.

در مزارع گیاهان میزبان این آفت گونه های دیگر این حشره نظیر H. Peltigera و H.viriplace ممکن است دیده شوند.

 

فرم شناسی حشره بالغ:

حشره کامل شب پره ای است به طول 12_20 میلیمتر و عرض آن با بالهای باز 30_40 میلیمتر می باشد. رنگ بالهای جلوئی پروانه زرد خاکستری یا زرد مایل به سبز یا مایل به پشت گلی است و روی هر بال یک لکه کوچک گرد به رنگ سیاه و یک لکه لوبیائی تیره دیده می شود. انتهای بال جلوئی دارای نوارهای عرضی موجدار تیره میباشد.

بالهای عقبی سفید روشن و در حاشیه خارجی و درونی منقوش به یک نوار نسبتا بزرگ قهوه ای رنگ است که حدود یک سوم بال را می پوشاند.

شاخک ها نخوش و طویلی ولی طول آنها از طول حشره کمتر است.

 

تخم آفـت:

تخم حشره گرد و پهن پهن بوده و رنگ آن ابتدا زرد و بعدا متمایل به سبز می گردد.

قطبین تخم توسط 14خط بهم متصل می شود. قطر بزرگتر تخم 5/0تا 6/0 میلیمتر می باشد.

 

دوره لاروی آفت:

طول لارو کامل به 40 میلیمتر می رسد. رنگ بدن آن متنوع و از سبز تا سیاه متفاوت است. روی پشت لارو چهار ردیف نوار تیره وجود دارد که دو نوار وسطی به وسیله یک خط باریک از هم جدا می شوند. قلابهای پاهای دروغی لارو روی نیم دایره قرار گرفته و تعداد آنها در پاهای شکمی 16 و در پاهای مقعدی 19عدد است.

 

دوره شفیرگی در آفت:

 شفیره به رنگهای متفاوت از زرد کهربائی روشن تا قهئه ای بلوطی است و در انتهای شکم دو عدد خار تیره باریک و نزدیک بهم قرار دارد که طول خار یک مــیلیمتر است.

طول شفیره 18_23 میلـیمتر است. شفیره زیر خاک داخل گهواره خاکی قرار گرفته و بالای گهواره تا سطح خاک با تارهای نازکی متصل است که این تارهای مذبور محل خروج پروانه می باشد.

   کرم قوزه در اکثر مناطق ایران و بالاخص در نواحی پنبه کاری شمال کشور شیوع دارد.

 

خسارت زائی آفت:

لاروهای جوان پس از خروج از تخم ابتدا از پارانشیم برگ تغذیه نموده و رگبرگها را باقی می گذارند. سپس به غنچه، گل و قوزه حمله کرده و با سوراخ کردن قوزه ها و ورود به داخل آنها از الیاف پنبه تغذیه کرده و قوزه های باقی مانده هم طول الیافشان کوتاه و به علاوه کثیف بوده و ارزش خود را از دست می دهند.

کرم قوزه در بالای قوزه پنبه سوراخی ایجاد نموده و قسمتی از بدن خود را داخل آن کرده و قسمت خلفی را روی جدار خارجی قوزه معلق می نماید و فضولات سبز رنگ خود را در حوالی قاعده قوزه پراکنده می سازد.

هر کرم 6_20 غنچه و قوزه را می تواند مورد حمله قرار دهد.

میزان خسارت کرم قوزه پنبه را در شمال ایران در سال های عادی 10_25% و در سال های طغیانی 50_70% محصول گزارش کرده اند.

 

زمستان گذرانی و چرخه زیستی آفت:

کرم قوزه زمستان را به حالت شفیرگی در عمق 4_10سانتیمتری زمین بسر می برد و دارای دو نوع شفیره زمستان گذران می باشد. یک نوع شفیره با وزن کمتر که دارای دیاپوز اختیاری است و به محض گرم شدن هوا پروانه ها از آن خارج می شوند، دسته دوم شفیره های با وزن بیشتر بوده که دارای دیاپوز اجباری هستند. این نوع شفیره ها مدت طولانی تری در زیر خاک باقی می مانند و به هنگام بهار ظهور آنها بعد از پایان یافتن ظهور پروانه از شفیره های با دیاپوز اختیاری شروع می گردد.

به همین جهت به علت ظهور تدریجی پروانه ها و تخم ریزی آفت در ماههای تیر و مرداد، سنین مختلف لاروی و تداخل نسل ها در اغلب مزارع به چشم می خورد.

شفیره ها در خاک، سرمای 5 تا 15درجه زیر صفر را تحمل می نمایند و در بهار موقعی که حرارت متوسط شبانه روز به 18_20درجه سانتیگراد و بیشتر رسید پروانه ها بتدریج از شفیره خارج می شوند و طی چند روز بعد جفتگیری و تخمریزی می نمایند.

عمر پروانه کرم غوزه خوار در بهار 26_34 روز و مدت تخمریزی بهاره  15_20 روز طول می کشد. تخم ریزی شب ها انجام می گیرد و پروانه ماده تخمهای خود را بطور پراکنده و انفرادی روی علفهای هرز و گیاهان زراعی می گذارد و در مزارع پنبه روی برگها و در مجاورت گل ها در مزارع ذرت روی نخ های غلاف تخمگذاری می کند.

 هر حشره ماده 500 تا 2700 عدد تخم می گذارد ولی در مزارع پنبه حداکثر 1500عدد گزارش شده است. پروانه بوته های پنبه که دارای گل هستند را ترجیح می دهد. دوره رشد جنین تخم در تابستان 3_4روز و در پائیز 7_10روز می باشد. کرم قوزه پس از خاتمه دوره زندگی در خاک تبدیل به شفیره می شود. مدت نشوونمای شفیره در بهار سال آینده ادامه می یابد. این قبیل شفیره ها عده ای در حرارت متوسط 20درجه سانتی گراد و برخی نیز در درجه حرارت بالاتر در بهار تبدیل به پروانه می گردند. مدت نشوونمای شفیره های زمستانی گاهی 100تا200 روز نیز بطول می انجامد.در پنبه کاریها مدت نشوونمای کامل یک نسل از ابتدای تخمگذاری تا ظهور پروانه بطور متوسط 35تا40شبانه روز است.

 در بهار نشوونمای نسل اول آفت در نخود، گوجه فرنگی زودرس، یونجه، بعضی علفهای هرز و بندرت در پنبه های زود کشت مشاهده می شود.

  زیان آفت در پنبه کاری ها از نسل دوم به بعد مشهود و خسارت آن در نسل سوم شدید است. در نسل چهارم نشوونمای کرم قوزه اغلب مصادف با سرمای پائیزه شده و می میرد.

شدت صدمات آفت در پنبه کاری ها اواسط تیر تا واسط مهرماه و مصادف با ظهور حداکثر غنچه و گل و قوزه جوان مزرعه پنبه می باشد.

کرم قوزه در نقاط کوهستانی و مرتفع 3نسل، در سواحل دریایی مازنداران 4نسل و در نقاط گرمسیری تا 5نسل در سال دارد.

مدیریت تلفیقی آفت:

 1) اجرای عملیات زمستانه نظیر شخم عمیق، آب تخت زمستانه و رعایت تناوب زراعی جمعیت انتقالی آفت را کاهش می دهد.

    (اجرای شخم عمق پس از جمع آوری محصول سبب می شود تا بدین وسیله لانه های زمستانی آفت در خاک تخریب شود. این عمل گاهی تا 50% شفیره ها را تلف می نماید و در صورتی که به زمین آب یخ زده زمستانه داده داده شود ممکن است تا حدود 90% شفیره ها از بین رود)

 

2) کنترل بیولوژیک آفت به صورت تکثیر و رهاسازی زنبور تخم گذار تریکوگراما در سه نوبت به مقدار حداقل 500000 زنبور در هر هکتار کاهش چشمگیری در تلفات تخم دارد.

استفاده از زنبور پارازیتوئید لارو (براکون) به تعداد 10000 عدد در هکتار، تلفات قابل ملاحظه ای به لاروهای متوسط و درشت وارد می نماید.

 

3) استفاده از حشره کش های میکروبی نظیر باسیلوس توریجینسیس و ویروس N.P.V (چند وجهی هسته ای) به مقادیر دو کیلو و سیصد گرم در هکتار به عنوان مکمل رهاسازی پارازیتوئید در تلفات لاروهای ریز نقش ارزشمندی دارد.

 

 4) استفاده از تله های نوری و فرمونی جهت پیش آگاهی، موفقیت در امر کنترل را بیشتر می کند.

 

5) عملیات شیمیائی با استفاده از سموم مناسب در زمان، مقدار و تکنیک مطلوب تلفات زیادی را به آفت وارد می کند.

 

6) کشت به موقع، عملیات زراعی مناسب، مدیریت صحیح آبیاری، همه از اقدامات موثر کنترل آفت می باشد.

 

7) در سالهای اخیر استفاده از مهندسی ژنتیک پنبه B.tcotton ساخته شده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مبارزه شیمیائی با آفت:

 برای مبارزه شیمیائی علیه کرم قوزه پنبه 2_3نوبت سمپاشی توصیه می شود، بشکل زیر:

نوبت اول) در نیمه دوم تیر یا اوائل مرداد

نوبت دوم) نیمه دوم مرداد

نوبت سوم) نیمه دوم شهریور

سمومی که علیه این آفت قبلا استفاده می شده عبارت است از سموم کلره که اکنون مصرف آنها قدغن گردیده است.

 

 سموم مورد استفاده: امولسیون 24/0 آزودرین (بمیزان 5/2 لیتر در هکتار) و یا نواکرون 20% بمیزان 2_3لیتر در هکتار را علیه این آفت توصیه می کنیم.

`   ضمنا گوزاتیون بمقدار 600_900گرم از ماده خالص نیز در هکتار علیه این آفت موثر است.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/06/10ساعت 1:22 قبل از ظهر  توسط مهندس رامین خورشیدی  |